sobota, 28 marca 2015

Cykl: Dziesięć dni na Balearach

Życie na Ibizie
Stolicą Ibizy jest oczywiście... Ibiza (po katalońsku Eivissa-Vila)! Leży ona w południowo-zachodniej części ostrowy razem z 50. tys. mieszkańców. Na całej wyspie jest około 130tys. autochtonów, którzy przyjmują niezliczone rzesze głównie młodych ludzi - imprezowiczów.
Z czego jeszcze, prócz turystyki, żyje ludność Ibizy? Oczywiście z roli! Choć rozpiętość wyspy wynosi zaledwie 40km, prócz turystyki dzięki klimatowi śródziemnomorskiemu (gorące, suche lata, i ciepła, deszczowa zima) jest tutaj miejsce na uprawy oliwek, migdałów, winnych latorośli, owoców cytrusowych, a także zbóż (pszenica). Znaczenie ma tutaj również rybołówstwo.

gaj oliwny

Gdy zwiedzałam Ibizę, bardzo ceniłam sobie widoki, w których działalność antropogeniczna nie przeszkadza pięknej przyrodzie. Co więcej, świetnie się z nią harmonizuje i tworzy ciekawe obrazy:



 W poprzednim poście obiecałam napisać, dlaczego nasza mekka clubbingu jest zwana "białym rajem". Otóż wśród morza dyskotek kwitnie handel wszelakimi narkotykami, który ma początek u wspomnianych wcześniej hipisów przybyłych na wyspę w latach 70. ubiegłego wieku. Na Ibizie możemy kupić białe proszki dosłownie wszędzie. Zdarza się, że sprzedają je barmani albo wręcz dodają w promocji do drinka; piwo w klubie kosztuje nawet 12 euro, tymczasem tzw. piguła nawet około 5 euro. Tylko w 2006 roku przechwycono 12 ton konopi oraz 900 kilogramów kokainy!
Co ciekawe, na Ibizie nie widać bójek ani narkomanów nękających turystów. Mimo to podczas pobytu w klubie radzę uważać na swoje napoje...


Już w następnym poście miejsca, które koniecznie musisz zwiedzić będąc na Ibizie!
Do zobaczenia! :)

piątek, 27 marca 2015

Cykl: Dziesięć dni na Balearach

Historia Ibizy
Ibiza to - pod względem wielkości - trzecia wyspa archipelagu Baleary (Hiszpania). Została zasiedlona już w VII p.n.e. przez Filipińczyków. Niedługo później podbili ją Kartagińczycy, którzy zrobili z niej regularny przystanek na trasie swoich śródziemnomorskich wypraw. Następnie zdobywana była kolejno przez Rzymian, Wizygotów, Maurów, a w końcu w XIV w. włączono Ibizę do Korony Aragońskiej, zachowując jedynie odrębne instytucje i przywileje dla wyspy. Przez odkrycie Ameryki w XV w. straciła ona na znaczeniu ekonomicznym, zlikwidowano szlaki handlowe. Dopiero w XX w. Ibiza rozkwitła pod wpływem turystyki i ruchu hipisów. Wyspa z każdym rokiem staje się coraz bardziej popularna.

położenie Ibizy (czerwona pętla)

Dosyć już tych suchych faktów. :)

Czemu Ibiza jest "mekką clubbingu"?
Podczas II wojny światowej na spokojną Ibizę emigrowali ludzie przeróżnych narodowości, w tym wielu artystów. Migracje te wytworzyły kosmopolityczny nastrój w społeczeństwie. To zwabiło szukających realizacji swoich postulatów hipisów, którzy m.in. organizowali wystawy artystyczne czy występy muzyczne na żywo. Niedługo potem zaczęli zakładać także swoje kluby; te czasy pamiętają czynne do dziś Amnesia czy Privilege.
Obecnie wyspę odwiedzają głównie Niemcy i Brytyjczycy, a wśród gwiazd muzyki clubbingowej znajdziemy takie osoby jak DJ Tiesto, John Digweed oraz Paul Oakenfold.

Ibiza jest nazywana również "Białym Rajem". Dlaczego?
Odpowiedź na to i inne pytania  już w następnych postach!

 
źródło: www.melia.com

Na początek

Drodzy Podróżnicy!
Na tym blogu pragnę podzielić się z Wami moimi wyprawami w różne strony świata. Będę zamieszczać zarówno ich opisy, zdjęcia jak i ciekawostki dotyczące danego kraju czy miejsca. Zamierzam także polecać Wam ciekawe oferty wycieczek czy transportu -  tematów na pewno nam nie zabraknie. :)
Zapraszam do aktywności na rozwijającym się blogu!